BLOG

Akıl ve Zeka Oyunlarının Çocuk Gelişimindeki Yeri

akil ve zeka oyunlari -Artebella Art & Craft Hobi ve Sanat Ürünleri

Sosyal medya ve gelişmiş bilgisayar oyunları, çocukların dijital ekranlar karşısında geçirdikleri zamanı bir hayli arttırdı. Günümüzde pek çok çocuk için tek eğlence aracı bu ekranlar. Peki, telefon, tablet, bilgisayar gibi araçların karşısında bu kadar uzun vakit geçirmek ne kadar doğru?

Elbette, bilgiye ulaşım kolaylığı sağlaması, internetin avantajlarından, tabii nitelikli ve doğru bilgi söz konusuysa… Yeni şeyler öğrenmede oldukça etkili bir araç olan internetin çocuklar tarafından bu amaçla kullanımı yüksek düzeyde değil. Ekran karşısında geçirilen vakit çoğu kez, öldürülmüş vakit niteliği taşımakta.

 

İşte bu sebeple, çocuklarınızın kaliteli şekilde eğlenmesinde en güvenli araçlar bugün de hala akıl ve zekâ oyunları. Kaliteli eğlence, psikolojik gelişimi olumsuz etkilemeyen,  zihinsel birtakım becerilerin edinilmesini sağlayan eğlencedir. Akıl ve zekâ oyunları, bu konuda iyi yardımcılar olarak karşımıza çıkıyor.

wood-gallery-placeholder-4
wood-gallery-placeholder-4

          Eğlence de bir ihtiyaçtır, eğlenebilmeyi öğrenme de gelişimin önemli bir parçasıdır. Çocuğunuzu bu oyunlara teşvik ederken tek amacınız birtakım becerilerin edinilmesi olmasın. Böyle bir durum söz konusuysa ve bunu çocuğa açık şekilde yansıtırsanız, çocuk için akıl ve zekâ oyunları, oyun olmaktan çıkacak, siz istediğiniz için yapmak zorunda olduğu sıkıcı bir angaryaya dönüşecek.

          Oyunları oynarken eğlenebiliyor olmasını da önemseyin. Diğer faydaların gerçekleşmesi için çocuğun oyunlardan keyif alması gerek.

wood-gallery-placeholder-4

          Akıl ve Zekâ Oyunları Çeşitleri zihinsel gelişim üzerinde son derece olumlu etkilere sahip. Hemen hemen her oyun, belli oranda konsantrasyon gerektirmekte. Bu nedenle oyunlar, çocukların zihinlerini tek konuya odaklamayı öğrenmelerine yardım eder.

          Oyunun kurulması, oynanması, kurallarına uyulması gibi durumlar, disiplinli düşünme ve disiplinli hareket etme becerisi edinmeyi sağlar. Pek çok oyun, analitik düşünme becerisi edinmeye de yardımcıdır, bu sayede zekâ gelişimini destekler.

          Hayal gücü gerektiren akıl ve zekâ oyunları yaratıcılığın gelişiminde önemli rol oynamakta. Bunlar, olaylara ve durumlara farklı açılardan bakmayı öğretir.

          Grup içinde oynanan oyunlar ise kişiler arası iletişim becerilerini geliştirir. Kendini ifade etme, empati kurma gibi sosyal becerilerin edinilmesinde bu oyunlardan yardım alınabilir.

wood-gallery-placeholder-4
"Eğlence dünyadaki en büyük sosyalleşme gücüdür."
daniel beaty -Artebella Art & Craft Hobi ve Sanat Ürünleri
Daniel Beaty
Şair
wood-gallery-placeholder-4

          Artebella’nın eğlenceli ve eğitici setlerden oluşan Ben de Yapabilirim konseptinde Artebella akıl ve zekâ oyunlarını da bulabilirsiniz. Mangala, go oyunu, satranç, kızma birader, reversi, surakarta, 9 taş, T- tangram, rakam bulmaca, geometrik bulmaca gibi oyunlar, çocukların zihinsel gelişimine katkıda bulurken, ailece eğlenceli vakit geçirmenizi de sağlayacak.

          Ben de Yapabilirim setleri arasında Akıl ve Zekâ Oyunları Çeşitlerinin yanı sıra, boyama setleri, puzzle, seramik mozaik setleri, keçe setleri, 3D seramik pano setleri ve anı albümü setleri de yer almakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir