Hem Eğlence Hem Gelişim: Boyama Setleri

Onu Boyama Setleriyle Mutlu Edin

Boyama kitapları veya Tuval Boyama Seti gibi ürünler, çocuklar için ideal oyun araçlarından. Peki, onları ideal yapan ne? Boyama aktivitesi neden çocuk gelişiminde önemli bir yer tutuyor?

Boyama Küçük Kas Motor Becerileri Geliştirir

İnce motor becerileri olarak da adlandırılan küçük kas motor becerileri, el parmaklarını ve ayağı kullanma becerilerini ve nesne becerilerini ifade eder. Tutma, yazma, nesneleri kavrama, çizme, yapıştırma, kesme gibi beceriler, bu gruba girer. Çocuğun fırça ya da kalem tutarak, sınırları belirli alanları boyaması, küçük kas motor becerilerin gelişmesine büyük katkıda bulunur.

Odaklanma Becerisi Edinmesini Sağlar

Odaklanmada zorluk, özellikle okul dönemi başlayınca ciddi bir sorun haline geliyor. Bunu önlemek için erken yaşlardan itibaren, bütün ilgisini vererek yapabileceği şeylere çocuğu yönlendirmek önemli.

Belirli bir alanı boyamakla meşgul olmak, konsantrasyonun geliştirilmesine yardım eder.

Göz- El Koordinasyonu Güçlenir

Göz- el koordinasyonu, gözlere ulaşan uyarana göre elleri yönlendirebilmektir. Elbette, bir yetişkin için son derece basit olan, düşünmeden yapılan bu eylem, bebekler ve küçük çocuklar için edinilmesi gereken bir beceridir. Bebekler yaklaşık olarak ilk altı aylık süreçte ellerini ve gözlerini işbirliği içinde birlikte kullanamazlar.

Boyama, eller ve gözlerin eşzamanlı olarak kullanılmasını gerektiren bir aktivite. Bu nedenle, çocuğun düzenli olarak bu aktiviteyle ilgilenmesi, göz- el koordinasyonunu sağlamayı öğrenmesine büyük katkıda bulunur.

Beynin Sağ Lobu Gelişir

Renkler ve şekillerle uğraşıyor olması, çocuğun sağ beynini aktif olarak kullanması anlamına geliyor. Peki, sağ beyin nedir?

Beyin, sağ ve sol olmak üzere iki ana lobdan oluşur. Analitik düşünen, detaylar konusunda uzman sol lobun aksine sağ lob, sezgiseldir ve bütüne odaklanır. Beynin sağ tarafının yeterince aktif olarak kullanılması, olayların ve durumların bütününü görebilmeyi, yaratıcı şekilde düşünebilmeyi ve duygu yönetimini sağlıklı şekilde yapabilmeyi sağlar.

Aktif bir sağ lob ayrıca, sağlıklı şekilde sosyalleşmek için de önemli. Empati kurabilme ve kendini etkili şekilde ifade edebilmede önemli görevler alan beynin sağ yarım küresi, iletişim becerileriyle doğrudan ilgili.

Sağ lob, renkler ve şekillerle, yani görsellerle ilgili olduğundan boyama aktivitesi, beynin bu kısmının aktif şekilde kullanılmasını ve gelişmesini sağlar.

“Ben de Yapabilirim!”

Artebella Ben de Yapabilirim setleri arasında yer alan, Artebella Boyama Seti çeşitleri, çocukların engin hayal dünyalarını sağlıklı şekilde destekliyor.

Üzerinde sevimli resimler bulunan tuval, boyalar ve fırçadan meydana gelen setler, eğlenceyi ve gelişimi bir arada sunuyor. Bırakın, çocuğunuz çizgilerin içini istediği renklerle doldursun, kendi gözünden gördüğü dünyayı, tuvale özgürce yansıtsın!

0

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepet

loader